Державна підсумкова атестація
2015 року
Державна підсумкова атестація:
У 2015 році державна підсумкова атестація учнів загальноосвітніх навчальних закладів відбуватиметься відповідно до наказу Міністерства освіти і науки № 192 від 20 лютого 2015 року, яким зокрема, визначено строки проведення шкільних іспитів.
Державна підсумкова атестація учнів шкіл І, ІІ та ІІІ ступенів відбуватиметься у наступні строки:- початкова школа - з 12 по 21 травня з трьох предметів: української мови, читання та математики;
- основна школа - з 1 по 8 червня з трьох предметів: української мови, математики тапредмета за вибором навчального закладу;
- старша школа - з трьох предметів у два етапи: 24 квітня у пунктах тестування - з української мови у формі ЗНО;
з 22 по 28 травня - у навчальних закладах з двох предметів - математики або історії України та предмета за вибором учнів.
Результати державної підсумкової атестації будуть виставлені у додатки до свідоцтв про базову загальну середню освіту та до атестатів про повну загальну середню освіту, а також враховуватимуться при визначенні середнього бала атестата.
з 22 по 28 травня - у навчальних закладах з двох предметів - математики або історії України та предмета за вибором учнів.
Зміст завдань державної підсумкової атестації визначається відповідно до затверджених Міністерством освіти орієнтовних вимог до змісту атестаційних завдань.
Атестація проводиться у письмовій формі з навчальних предметів інваріантної складової типових навчальних планів для загальноосвітніх навчальних закладів.
Завдання для проведення атестації укладають вчителі відповідного фаху, погоджує педагогічна рада та затверджує керівник навчального закладу.
При складанні розкладу проведення атестації передбачається два-три дні для підготовки до проходження атестації з кожного предмета.
Бали за атестацію в основній школі виставляються у класному журналі у колонку з написом "ДПА" без зазначення дати після колонки з написом "Річна".
Результати атестації виставляються у додаток до свідоцтва про базову загальну середню освіту у графі "державна підсумкова атестація" та враховуються при визначенні середнього бала атестата.
У школах (класах), у яких вивчення предметів здійснюється мовами національних меншин чи іноземними мовами, атестація може складатися мовою вивчення предмета.
У 2015 році атестація учнів 9-х класів проводиться з наступних предметів:
- українська мова;
- українська література;
- світова література;
- мови і літератури національних меншин;
- іноземні мови;
- математика;
- інформатика;
- географія;
- біологія;
- фізика;
- хімія.
У 2015 році атестація учнів 11-х класів проводиться з наступних предметів:
- українська мова;
- українська література;
- світова література;
- мови і літератури національних меншин;
- іноземні мови;
- математика;
- інформатика;
- історія України та всесвітня історія;
- правознавство;
- предмети "Людина і світ", "Людина і суспільство", "Основи філософії";
- економіка;
- географія;
- біологія;
- екологія;
- фізика;
- хімія;
- фізична культура;
- технології;
- художня культура.
Оформлення роботи з державної підсумкової атестації
Атестаційна робота оформлюється письмово на аркушах зі штампом школи, дотримуючись вимог оформлення письмових робіт, до прикладу:
У верхній лівій частині титульної сторінки подвійного аркуша ставиться штамп загальноосвітнього навчального закладу. На ньому зазначається дата, до прикладу: 01.06.2015 р. Підписування роботи починається на сьомому рядку титульної сторінки:
Робота
з державної підсумкової атестації
з української мови за курс початкової (основної, старшої) школи
учня (учениці) 4(9,11) класу
( прізвище, ім’я, по батькові у формі родового відмінка)
На другій сторінці на перших двох рядках записують вид роботи та назву тексту, до прикладу:
Диктант
У пошуках слова
Оформлення відповідей на завдання атестаційної роботи здійснюється учнем (ученицею) на аркушах зі штампом навчального закладу або на спеціальному бланку відповідей, що розробляється навчальним закладом. У чистовому варіанті атестаційної письмової роботи виправлення (крім лексичних, орфографічних помилок) вважаються помилкою і не зараховуються як правильні відповіді.
У цьому навчальному році навчальні заняття завершуються 30 травня (31 травня для шкіл, які працюють за шестиденним робочим тижнем).У цей день проводиться свято «Останній дзвоник».
У 9-х класах державна підсумкова атестація проводитиметься з 2 по 16 червня з п'яти предметів: української мови, математики, географії, біології, а також іноземної мови чи іншого гуманітарного предмета за вибором навчального закладу.
Державна підсумкова атестація з української мови для випускників 9-х класів (диктант) проводитиметься 13 червня. Завдання буде оголошено в день проведення атестації по телебаченню (канал УТ-1) та радіо.
Конкретні дати проведення атестації з інших предметів визначають навчальні заклади за погодженням з відповідними управліннями освіти. При складанні розкладу проведення державної підсумкової атестації необхідно передбачити два-три дні для підготовки до проходження атестації з кожного предмета.
Державна підсумкова атестація для випускників 11-х класів проводиться з 23 по 29 травня з трьох предметів у письмовій формі за збірниками завдань. У цей період навчальні заняття для одинадцятикласників не проводяться.
23 травня відбудеться державна підсумкова атестація з української мови (переказ, обов’язково). Завдання буде оголошено в день проведення атестації по телебаченню (канал УТ-1) та радіо.
Дати проведення атестації з двох інших предметів (з історії України або математики (для учнів, які навчалися за універсальним профілем) чи з профільного предмета (для учнів, які навчалися в класах інших профілів) та з предмета за вибором учнів) визначають навчальні заклади за погодженням з відповідними управліннями освіти.
Декілька порад, як успішно написати ДПА
- Підготуйте своє робоче місце вдома: приберіть з робочого столу все зайве, зручно розмістіть потрібні програми, навчальні посібники, зошити папір, ручки, олівці тощо.
- Складіть план підготовки до ДПА на кожний день, чітко визначте обсяг матеріалу, який ви вивчатимете (розділ, тема тощо).
- Під час підготовки до ДПА з будь-якого навчального предмета структуруйте матеріал за допомогою планів, схем. Робіть це у письмовому вигляді. Адже досить часто буває так: вам здається, що ви все знаєте, пам’ятаєте, а коли починаєте відповідати – ваша відповідь виходить уривчастою, фрагментарною.
- Перегляньте спочатку весь матеріал і раціонально сплануйте його вивчення: наприклад, якщо потрібно вивчити 100 питань за 4 дні, то у перші два дні вивчіть 70% усього обсягу, третього дня – решту питань, четвертого – повторіть вивчене. При цьому складні питання чергуйте з простішими.
- Розпочніть заняття з найважчого матеріалу, який знаєте найгірше. Якщо не можете щось згадати, запишіть на аркуші запитання, які ви можете поставити учителю під час консультації.
- Намагайтеся зрозуміти матеріал, що вивчаєте, а не механічно його запам’ятовувати.
- Не вивчайте новий матеріал безпосередньо перед ДПА, робіть це заздалегідь.
- Пам’ятайте, що інформація, одержана на консультації перед ДПА, буде корисною для вас.
- Не забудьте під час консультації поставити педагогу ті запитання, які вас найбільше хвилюють.
- Робіть шпаргалки за бажанням, це сприяє закріпленню знань, однак пам’ятайте, що користуватися ними під час ДПА не можна.
- Проговоріть батькам плани своїх відповідей на запитання.
- Повторіть плани відповідей на запитання напередодні ДПА, акцентуйте увагу на найважчих.
- Не забудьте прийти на консультацію.
- Відпочиньте за 2-3 дні до ДПА.
- Ляжте раніше спати напередодні ДПА, а ранок у жодному разі не розпочинайте «зубрінням».
- Чергуйте заняття і відпочинок під час усього періоду підготовки до ДПА.
- Не думайте про те, що не впораєтесь із завданнями, навпаки подумки уявляйте собі карту успіху.
- Прийдіть на ДПА завчасно.
Під час складання
- не сподівайтеся на допомогу екзаменатора, якщо вам не зрозумілий текст завдання. Екзаменатор має право давати пояснення, якщо текст завдання погано надрукований;
- почніть розв’язувати найлегше, на вашу думку, завдання. Заплутана умова ще не говорить про складність завдання. Зберіться з думками та починайте працювати. У вас все вийде!;
- не зациклюйтеся на тому завданні, яке не можете розв’язати, спробуйте розв’язати інше. Можливо, успіх розв’язання легшого завдання додасть вам упевненості, і ви зможете впоратися зі складнішим.
- Будьте уважними, запам’ятайте вказівки вчителя щодо підписання роботи, заповнення певних бланків (якщо це необхідно) та виконання завдань.
- Сконцентруйтеся після організаційних моментів – для вас тепер є лише текст завдань і час для їх виконання.
- Прочитайте завдання двічі і обов’язково до кінця, зрозумійте, що від вас вимагається.
- Не поспішайте, оскільки можете неправильно зрозуміти умови завдань.
- Думайте лише про виконання того, яке виконуєте, а не всіх відразу.
- Перевірте виконання завдання.
- Прислухайтеся до своєї інтуїції.
Після складання
- Зателефонуйте батькам. Пам'ятайте, що вони хвилюються за вас.
- Проаналізуйте ваші помилки, щоб не припуститися їх у майбутньому.
- Відпочиньте у цей день, а вже з наступного починайте готуватися до ДПА з іншого навчального предмета.
- Під час підготовки до ДПА з іншого навчального предмета врахуйте вже набутий вами досвід.
Звільнення від проходження ДПА
Особи, які атестуються за результатами річного оцінювання та можуть бути звільнені від проходження державної підсумкової атестації
Перелік осіб, які можуть бути звільнені від проходження державної підсумкової атестації (ДПА) визначається відповідно до розділу VIII "Положення про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти".
Учасники міжнародних змагань
Від проходження ДПА можуть бути звільнені учні (вихованці) випускних класів, які беруть участь у спортивних змаганнях, конкурсах, виставках, що мають статус міжнародних відповідно до чинного законодавства України й проходять під час проведення атестації у навчальному закладі.
Учасники тренувальних зборів до міжнародних олімпіад та змагань
Від атестації можуть бути звільнені учасники тренувальних зборів з підготовки до олімпіад, турнірів, змагань, конкурсів, які мають статус міжнародних. У такому випадку у додаток до свідоцтва про базову загальну середню освіту або атестата про повну загальну середню освіту виставляється річна та атестаційна оцінки 12 балів з того предмета, з якого учні (вихованці) брали участь у тренувальних зборах, з інших предметів виставляються атестаційні оцінки за результатами річного оцінювання.
Учасники та переможці олімпіад
Від атестації звільняються учасники міжнародних предметних олімпіад, турнірів і конкурсів, а також переможці III етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад (особи, нагороджені дипломами І-ІІІ ступеня) та учасники IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з предметів, з яких вони стали переможцями (у відповідних випускних класах). У такому випадку у додаток до свідоцтва про базову загальну середню освіту або атестата про повну загальну середню освіту виставляються річний та атестаційний бали з цих предметів - 12 балів.
Учасники та переможці конкурсів МАН
Від атестації звільняються переможці ІІ (особи, нагороджені дипломами І-ІІІ ступеня) та учасники ІІІ етапів Всеукраїнських конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт Малої академії наук (у відповідних випускних класах) з предмета, який є базовим для оцінювання навчальних досягнень учнів під час конкурсу. У такому випадку у додаток до свідоцтва про базову загальну середню освіту або атестата про повну загальну середню освіту виставляються річний та атестаційний бали з цих предметів - 12 балів.
За станом здоров’я
Учні можуть бути звільнені від проходження державної підсумкової атестації за станом здоров'я. Учням (вихованцям), які за станом здоров'я звільняються від атестації, необхідно подати заяву батьків та довідку лікарсько-контрольної комісії, засвідчену печаткою закладу охорони здоров'я. Підстави для звільнення від проходження ДПА за станом здоров’я визначаються "Інструкцією про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів (вихованців) загальноосвітніх навчальних закладів за станом здоров’я".
Також, звільняються від атестації учні (вихованці) загальноосвітніх санаторних шкіл (шкіл-інтернатів) для хворих дітей у період їх перебування в цих закладах, спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) для глухих дітей, зі зниженим слухом, сліпих, зі зниженим зором, з порушеннями опорно-рухового апарату, тяжкими порушеннями мовлення, затримкою психічного розвитку, розумово відсталих дітей.
Такі учні (вихованці) можуть допускатися до проходження атестації за бажанням батьків або осіб, які їх замінюють.
Для осіб, звільнених від атестації, у додаток до свідоцтва про базову загальну середню освіту або атестата про повну загальну середню освіту виставляються річні бали та робиться запис: "звільнений(а)".
Стихійні лиха
В окремих випадках, за рішеннями МОН, МОЗ, Міністерства освіти і науки Автономної Республіки Крим, Міністерства охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управлінь освіти і науки, управлінь охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, учні (вихованці), які проживають у зонах стихійного лиха, можуть бути звільнені від атестації у випускному класі.
Іноземні мови
Випускникам загальноосвітніх навчальних закладів, які отримали міжнародний сертифікат (диплом) мовного іспиту у поточному навчальному році (Deutches Sprachdiplom (DSD), Goethe-Zertifikat B1, Goethe-Zertifikat B2 — німецька мова; DELF/DALF — французька мова; IELTS, TOEFL, Cambridge English Language Assessment (FCI), Pearson Test of English (PTE) — англійська мова; D.E.L.E. — іспанська мова), рівня B-1 для загальноосвітніх навчальних закладів, B-2 для спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням іноземних мов зазначені вище іспити зараховуються як державна підсумкова атестація.
У додаток до атестата про повну загальну середню освіту виставляються річна та атестаційна оцінки з цих предметів 12 балів.
За матеріалами: Освіта.ua